Google EMD Algoritması Nedir?

Ecancan 19 Şub 2015 SEO 924  1

Google EMD (Exact Match Domain) algoritması easaslı olarak 2 şekilde siteleri düzenledi. Bunlardan ilki anahtar kelimeler ile birbiriyle uyumlu domainlerin alınıp domain kalitesinden faydalanıp içeriklerin kalitesiz ve yanlış backlink almış sitelerdir.

Örnek vermek gerekirse “araba oyunları” kelimesinde yükselmek için arbaoyunları.*** diye bir domain ile kolayca o kelimede yüksemeyi hedefleyen siteleri engellemek amacıyla bu şekilde bir algoritma geliştirildi. Çünkü bu sitelerin içeriklerinin yetersiz ve backlinklerinin alakasız ve değersiz olmasına rağmen googlede üst sıralara çıkması kullanıcılar tarafından olumsuz bir sonuç doğuruyordu.Bu yöntem ile bu şekilde üst sıraları hedefleyen sitelerin hepsinin sıralaması değişti ve bir çoğu spam cezasına çarptırıldı.

Bir diğer etki alanı ise alınan backlinklerin alaka düzeyine göre etkilerini düzenlemeyi amaçlamıştır. Bu algoritmas güncellemesinden önce yüksek bir değere sahip bir sitedene aynı içeriğe sahip olmayan bir sitenize link alımı sizin sitenizi anında üst sıralara çıkartmanızı sağlıyordu ve hiç bir çalışma gerektirmiyordu. Ancak bu EMD algoritması ile bu durumun önüne geçilmesi ile alınan backlinkin link çıkışı yapılan sitenin başlık, açıklaması ve url kısmını tarayarak link çıkışının yapıldığı kelime ile bir eşleşme aranır böyle bir eşleşme sonuç bulursa o backlink etkili bi backlink olarak algılanırdı. Ancak böyle bir eşleme olmaması durumunda o link çıkışının hiç bir etkisi olmayacaktır.

Örnek vermek gerekirse motor.com adresine sahip büyük bir sitesen algoritma güncellemesi öncesinde araba kelimesi ile başka bir siteye link çıkışı o siteyi rahatlıkla araba kelimesinde üst sıralara taşırken EMD güncellemesi sonrasında bu backlinkin değeri oldukça düşük bir değer sahip olmuştur. Peki bu algoritmada baclinkin etkili olabilmesi için ne yapılmalıdır.

Link verilen kelimenin link çıkışı yapılan sitenin başlık açıklama ve url kısmında link çıkışındaki kullanılan anahtar kelimenin url yada başlıkta bulunması gereklidir etkili backlink için bu yüzden tanıtım yazılarının biraz daha önemini anlayabiliriz. Bİr örnek ile açıklayalım.

Mesela;

Oyun –> Oyunlar.com // oyun kelimesinden verilen link bu adresteki site için link çıkışı sağlanan siteye etkisi olacaktır.

Araba Oyunları –> Oyun.com/araba-oyunlari/

Bebek bakımı — > Bebecik.com/bebek-bakimi/

Şeklinde örnekler ile açıklanabilir.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada İletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz. Bir başka konuda göüşmek üzere.

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
Responsive Temalar ve Google Açısından Responsive Tasarım
Backlink Nedir? Backlink Kavramı
Sosyal Medya İle Seo İlişkisi
Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım Yazısı ve Seo İlişkisi

“Google EMD Algoritması Nedir?” üzerine 5 yorum

 1. Baran dedi ki:

  Bu sıralar böyle Seo ile ilgili makaleler yazman çok güzel ve baya öğretici oluyo. Klavyene sağlık.

  1. Ecancan dedi ki:

   Sağolasın yorumun için 🙂

 2. Omur dedi ki:

  Güzel yazı olmuş, teşekkürler.

 3. sesli sohbet dedi ki:

  Bu önemli bilgiyi paylaştığın için teşekkür ederim hocam eline sağlık

 4. hendels garden dedi ki:

  Çok yararlı bir blog olmuş ve bilgilerde çok yardımcı olacak bilgiler.Teşekkür ediyorum 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir