Link Almak ve Vermek Kavramı

Ecancan 23 Oca 2015 SEO 728  0

Link almak veya vermek seo için en önemli ve değişmez bir parçasıdır. Seo açısından doğru ve etkili link almak yanında bir okadar da link vermeninde büyük önemi vardır.Sitelerin popüler olması link alarak, başkalarının popülerliğinden istifade etmesi ise link vererek gerçekleşir denilebilinir.

Link almak Google gözünde tavsiye edilen, faydalı bulunan ve önerilen bir site olarak gözükmektedir.Bu anlamına sahip olması için insan kaynaklı eklendiğinin görülmesi gerekli.Site sahibinin etkisi ile eklenen linkler faydalı önerilen önerilen bir site olduğu izlenimini yansıtmaktadır.Ancak bunun yanı sıra aldatıcı nitelikte zararlı çalışmalar olarak görülebileceği için zararlı site konumuna gelebilir.

Link almak veya vermede iki etkili öğe vardır. Bir tanesi link yazısı ve link başlığı yapısıdır. Alınan linklerde bu iki öğe anahtar kelimeleri içermeli ve bu konuda anahtar kelime çşitliliği sağlanmalıdır.

Link alınan sitelerin sizin siteniz ile içerik benzerliği çok önemli bir husustur.Aynı sektörde çalışan bir siteden link alımı diğer linklere göre sizi iki kat daha iyi konumlara getirebilir.Bu sebeple SEO çalışmaları benzer içerikli siteleri bularak link almak ağırlıklı çalışmalar yapılmaktadır. Bu ihtiyaçlardan dolayı paravan blog kavramları ve bu tür  işlemler öne çıkmıştır. Bu paravan bloglar sayesinde aynı içerikli siteler üzerinden link alınarak kalıcı ve etkili seo çalışmalarının yapılması sağlanmış olacaktır.

Arama motorları tarafından ve ziyaretçiler tarafından bu siteler altın değerinde bir nitelik taşırlar.Örneğin Google.com’u da bunlar içerisine dahil edebiliriz. Adobe.com,w3.com,alexa.com ve daha yüzlerce kalitesi kanıtlanmış siteler link vermek almak kadar etkilidir. Çünkü medya dünyasında en bilinen olaylarda bir meşhur olmaya çalışan birinin meşhur birine laf atmasıyla doğan bir tanınma süreci olur.İşte google gösünde de bu olayın aynısı  yansıtılmaktadır.Google o siteyi bir miktar daha popüler görebilecektir. (Kişisel bloglardaki mimleme olaylarını bu sınıfa dahil edebiliriz. 🙂 )

Genel olarak popüler sitelere link vermenin yanı sıra, Sektörünüzdekien popüler sitelere link vermek de önemli bir konu olduğunu yukarıda belirtmiş olduk.

Özet olarak internet kullanıclarının faydalı bulduğu dolayısıyla Google’ın da faydalı bulduğu sitelere link vererek siz de o siteyi faydalı bulmuş olabilirsiniz. Google’a link vermek, adobe.com’a link vermek gerekli ve faydalı bir davranış sergilenmiş olur.

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
Responsive Temalar ve Google Açısından Responsive Tasarım
Backlink Nedir? Backlink Kavramı
Google EMD Algoritması Nedir?
Sosyal Medya İle Seo İlişkisi

“Link Almak ve Vermek Kavramı” üzerine 11 yorum

 1. Ali Çömez dedi ki:

  Link alıp vermeyi en iyi benzer türdeki sitelerden yaparsın blog ise bloglardan 😉

  1. Ecancan dedi ki:

   Evet haklısın

 2. MERVE dedi ki:

  Yazınızı okudum, çok güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık. Konuyla alakası olmasa da danışmak istediğim bir konu var. Blogumda hazırlamış olduğum yazılarn linklerini sosyal medyada paylaşmaya çalışırken, örneğin facebookta ‘Bu ileti güvenli bağlantı içermiyor olabilir.’ gibi bir doğrulama ekranı çıkıyor. Son bir aydır sanırım durum böyle, daha öncesinde böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. Sizce nedeni nedir ve düzeltilebilir mi?

  1. Ecancan dedi ki:

   Bunun nedeni cok fazla bir sekilde konularinizi facebook uzerinde paylasmaniz facebook tarafindan siteniz spam olarak saptanmis durumdadir. Bu durum benimde basima geldi bunun icin facebook ile iletisim kurabilirsiniz iletisime gecemezseniz email adresime skype adresini gonderirseniz detayli bir sekilde anlatabilirim. Ileriki konularimda da ayrica bu konuya yer verecegim. Yarumunuz icin tesekkurler

 3. Protherm servis dedi ki:

  faydalı yazı teşekkürler admin

 4. Güzel paylaşım tskler

 5. Su tesisatcisi dedi ki:

  Guzel paylaşım tskler

 6. Halil dedi ki:

  Tebrik ederim hocam.Kaliteli bir makale olmuş.

 7. kuzine dedi ki:

  güzel bilgilendirici bir yazı olmu emeğe teşekkür ederiz.

 8. soba dedi ki:

  bilgilendirici olmuş teşekkürler

 9. fethiye gece hayatı dedi ki:

  bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir