Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri…

Ecancan 14 Eyl 2015 İnternet ve Teknoloji 2.170  19

Bilgisayar başında saatlerce vakit geçirmek ömrümüzü azaltır mı? işte bu yazıya başlamadan önce kendime sorduğum ve cevabını, Google amcaya sorarak bulduğum ilk soru buydu. Ancak daha sonra bu konunun daha da kapsamlı olabilmesi için yeni bir soru ile yeni bir konuya başlık attım. Teknolojinin hayatımızdaki yeri nedir?…

Bildiğiniz gibi teknolojik aletlerin her ne kadar hayatımızı olumlu etkileyecek özellikleri olsa da zararlı özellikleri de vardır diyebiliriz.

Teknoloji ilerledikçe hayatımız daha da kolaylaşmaya başladı. Mesela uzun bir yolculuğa çıkmak eskiden haftalar veya aylar alabilirdi. Ancak şimdi teknoloji sayesinde çıkmış olan arabalar, gideceğimiz yere haftalar veya aylar sonra değil de, dakikalar veya saatler sora ulaştırıyor. Bu arabanın hayatımızdaki olumlu yanıdır. Olumsuz tarafı ise, arabalardan çıkan egzoz gazlarını solumamız. Zehirli bir gazı sokağa çıktığımız an içimize çekmemiz hayatımızı olumsuz etkiler. Bu özellikler sadece arabalar için geçerlidir. Peki ya saatlerimizi verdiğimiz bilgisayarlar? Onlarda aynı etkiyi yapıyorlar mıdır? Bu sorunun cevabı ne yazık ki “evettir. Okuduğuma göre bilgisayarda 6 saat geçirmemiz ömrümüzü %40 oranıyla azaltırmış. Bu da bizlere teknolojinin hayatımızda olumsuz etkilerinde olabileceğini açıklıyor.

 

Etiketler:,

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
“WWW” Nedir, Anlamı ve Açıklaması

“Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri…” üzerine 13 yorum

  1. ideal çalışma izni dedi ki:

    Günümüzde teknolojinin gelişmesi doğal olarak kişilerinde bu girdap gibi herkezi içine alan adı teknoloji olan birimlere sürüklüyor. Küçük yaştaki evlatları için özellikle “evladım ders çalışacak” denilerek alınan tabletler, kişisel desktop bilgisayarlar çocukları ister istemez oyun bağımlısı yapıyor. Teknolojiye karşı değilim ama bilinçli kullanılması bence çok önemli.

  2. SEO dedi ki:

    Günümüzde teknoloji hayatımızın her alanında olduğu gibi eğitim alanındada girdi. Üniversitelerde bile projeler artık bilgisayar ortamında sunum şeklinde istenmektedir. Teknolojiyi yerinde ve kısıtlı bir şekilde kullanmak daha verimli olabilir. Özellikle günümüzde en büyük sorun aile için sosyal ilişkilerin kopukluğu olduğundan dolayı, daha fazla konuşmaya çalışmak lazım. Yani whatshaptan kız arkadaşımızla görüşecez diye aileyi ve arkadaşlarımızı ihmal etmeyelim. Ortamımızdayken çok daha az şu telefonları kullansak nasıl olur ama?

  3. Defansif Sürüş Eğitimi dedi ki:

    Teknolojiye ayak uydurmak şart, fakat bu ayak uydurmak yabancıların yaptıkları cihazları satın alarak değil onları geliştirerek gerçekleştirile bilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir