WordPress Hız Optimizasyonu

Ecancan 23 Oca 2015 Wordpress 416  0

Her site sahibi sitelerinin hızlı olmasını ister.Google botları açısından büyük bir avantajdır.Bu sebeple seo çalışmalarında önemi büyüktür. Sitenizin donanımsal,yazılımsal ve tasarımsal açıdan hızlı olmasına özen göstermeniz gerekir.

Donanımsal tarafından değerlendirme: Sunucya yani hosting hizmetinize bağlı bir kriterdir.Sunucunuzun yayın yaptığınız ülkede olması ping süresini azaltacağından daha hızlı bir veri transferi olacaktır.Aynı zamanda bu veri akışının daha sağlıklı ve hızlı olması için diğer etmenler ise sunucunun teknik özellikleridir. (Ram,İşlemci,cpu kullanım oranları gibi)

Yazılımsal tarafından değerlendirme: Yazılımsal olarak yavaşlık genellikle sitenizin sorgu sayısına,veritaban işlemlerine ve pratikliğine bağlıdır.

Tasarımsal açıdan hız: Görsellerin boyutları, css sadeliği,xhtml vs. bir çok kritere bağlıdır.

WordPress sistemini kullanan sitelerde, yazılımsal ve tasarımsal olarak bir çok hız optimizasyonunu eklentiler vasıtasıyla kolayca yapabilmek mümkün.Tavsiye ettiğim eklentiler aşşağıda listelenmektedir.

Gzippy

Sitelerin html sayfalarını %70-%80 oranlarına kadar sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan önemli bir eklentidir.

Scripts Gzip

Bu eklenti ile de sitenizdeki html dış harici dosyaların sıkıştırılımasını sağlarsınız.Bunlar css ve javascript dosyalarıdır.Dosya boyutlarında büyük tasarrum sağlayan bu eklentiyi de kullanarak sitenizn gözle görülür şekilde hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

W3 Total Cache

WordPress dinamik bir yapıya sahip sistemdir. Bu sistemde yüzlerce sorgu yapılmaktadır bu sorgular hem sunucuuyu hemde kullanıcıyı yormaktadır.w3 total cache eklentisini kullanarak wordpress sitenizi 1 sanıyeden daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Wp-optimize

Veri tabanını gereksiz yere şişmesini sağlayan pek çok gereksiz veriyi temizler ve sitenin hızlanmasını sağlar.Onaysız yorumlar,spam yorumların silinmesini, veritabanı tablolaraının optimize edilmesini sağlar.

Her ne kadar bu wordpress sitelerde bu işlmelerin eklenti ile yapılması ile olsada bu hız sınırlı ölçüde kalacaktır. Manuel olarak hızlandırma yapmak diğee tüm işlemler içinde en iyisi olacaktır. Ancak bunu yapabilmek için üst düzen yazılım bilginizin olması gerekmektedir. Ancak bu eklentilerin yaspısını çözerek bunları temanıza dahil edebilir ve temanıza ekleyebilirsiniz.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim bir kaç eklenti daha var ancak bunnları yükledikden sonra hala yavaşlık problemi devam ediyor ise yorum olarak bildirebilir yada iletişim sayfasından bana mail gönderebilirsini.

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
Flexible WordPress Portal Teması
Hızlı ve Güvenli WordPress Nasıl Olur ?
WordPresste Kullanılmayan Resimleri Silmek
Optima Renkli WordPress Blog Teması – Responsive

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir