WordPress PingBack Nedir?

Ecancan 04 Mar 2015 Wordpress 2.313  0

WordPress sisteminde bulunan pingback olayını yeni yeni keşfetmiş birisi olarak bu konuyu sizinle paylaşmak isterim ben daha önceden bu şekilde yorumların gelmesini wordpress’in hatası olarak görürdüm ve bu cahilliğimi yeni fark ettim. Bu konu üzerine biraz araştırma yaparak bu olayın bir hata olmadığını ve bunun pingback denilen bir sistem olduğunu okudum.

Bu okuduklarımla ve anladığım kadarıyla sizlere anlatmaya başlayayım.

Öncelikle bu sistemin nasıl çalıştığından bahsedelim. Örnek verecek olursak sityenize giren ve site sahibi olan kullanıcılardan birisi sizin blogunuzdaki yazıyı okuduktan sonra beğenmesi durumunda kendi blogunda yayınlaması ve konuya link vermesi dahilinde blogunuzdaki o konun altına […] link adresi […] şeklinde bir yorum ve mailinize bir bildirim gelecektir. Bu yorumdaki link adresi kısmı blogunudaki yazıyı seven blog yazarının kendi sitesinde yayınlaması durumunda bu şekilde bir bildirim oluşur.

Bu yorumu onaylayıp onaylamamak sizin elinizde kalmıştır. Bu yorumu onaylamanız sizin sitenizinde yazıyı yayınlamış olan blogun o yazıya olan konu linkine bir link çıkışı sağlar. Bu durumda bloglar arası bir link alışverişi sağlanır. Ancak bu şekilde kullanım sonucunda karşılıklı baclink alışverişi google gözünde pek değerli bir öneme sahip olmaz bunun için daha çok karşılıksız alınan backlinkler daha faydalıdır.

Bu yorumun konu altına düşmesi öncelikle site sahibinin bilgilenmesi ve karşı tarafın onaylanması sonucunda bloglar arası komuniteyi sağlamak amaçlı bir sistem oluşturma çabasıdır.

Ancak bu sistemin bir hatasımı diyeyim ne diyeyim bilemedim ve bu durumun neden oluştuğunu tam olarak anlayamadım. Zamanlanmış yada direkt yayınlabmiş olan yazılardaki linklemelerin zamanlanmış tarihlerde yayınlaması ile birlikte sisteme bu şekilde linkleme yaptığınız kelime veya link yorum olarak düşmektedir.

Kabaca bir anlatım ve sade bir anlatım yapmaya çalıştım çok detaya giripte sizleri sıkmayıda pek istemedim. Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorumla destek verirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için iletişim sayfasından bana ulaşabili yada konu altına yorum bırakarak iletebilirsiniz. Bir başka konuda görüşmek üzere.

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
Flexible WordPress Portal Teması
Hızlı ve Güvenli WordPress Nasıl Olur ?
WordPresste Kullanılmayan Resimleri Silmek
Optima Renkli WordPress Blog Teması – Responsive

“WordPress PingBack Nedir?” üzerine 9 yorum

 1. aslı dedi ki:

  Her yazımın sonunda pingback + url oluşuyor bunu iptal edemez miyim? Siteme giren ziyaretçi neden gorsun pingback i

 2. yukleoyna dedi ki:

  sitene giren ziyaretçi için yapılmamış bir durum bu herhalde çünkü bir uyarı sistemi gibi çalışmakta. benim sitemde de pingback var yorumlar bölümünde yanında gösteriliyor. bu konuyu yazan yazarın dediği doğru bir tespittir siteler arası iletişimi sağlayan güzel bir uygulamadır ancak söylediği diğer bir konunun da doğru olması bizi çelişkide bırakıyor çünkü google’ın gözünde karşılıksız alınan backlink daha daha değerlidir dolayısı ile senin yazını paylaşan bir sitenin pingback isteğini onaylamamak daha değerli gözükmektedir. hele de senin siten o siteden değerli bir durumdaysa

  1. aslı dedi ki:

   Ben hala ziyaretçilere neden pingback görecek onu bulamadım. Bide bazı büyük bloglarda da biz ziyaretöçiler pingback görebiliyoruz. İyi güzelde bunu ziyaretöilere göstermenin benim bilmediğim bir mantrığı mı var b?

 3. subway surf oyna dedi ki:

  Çok yararlı oldu bu bilgiler ile bilinçlendik teşekkürler.

 4. tipster tahminleri dedi ki:

  Çok yararlı bilgiler işime yaradı ellerinize sağlık

 5. Ayhan dedi ki:

  Sağol

 6. Hakan dedi ki:

  Çok işime yaradı sağol kardeşim.

 7. sineklik dedi ki:

  teşekkürler sayende öğrenmiş oldum

 8. oyun yazarı dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş faydalı bilgiler teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir