WordPress Popüler Yazıları Listelemek

Ecancan 08 Şub 2015 Wordpress 895  0

Evet çok yaygın bir fonksiyon zaten wordpress bu yüzden daha çok tercih ediliyor destek çok wordpresste üstelik bunun yanında belli başlı parametreler ve fonksiyonları öğrendinizmi geriye bir şey kalmıyor zaten gerisi sizin becerinize kalmış bir şey.

Wodpress te öncelikle bu işlemlerin çalışması için wp-postviews eklentisini sitenize kurmanız gerekmektedir.Wordpress okunma sayılarını kaydetmediği için böyle bir eklentiye ihtiyaç duymaktayız tabi bir kaç fonksiyon ile temanıza entegre etmeniz mümkün bunu zaten wp-postviews eklentisini inceleyerek bir mantık yürütebilirsiniz.Bu eklenti okunma sayılarıanı kaydederek her ziyaretçi girişinde o sayısa +1 ekleyerek devam eder.Bu eklentini özelliğinden faydalanarak bir fonksiyon yardımıyla listelememizi yapmaya başlayalım.

Öncelikle functions.php ye aşağıdaki kodları ekleyelim.

Functions.php
/* POPULER YAZILAR */
function wpb_set_post_views($postID) {
$count_key = 'wpb_post_views_count';
$count = get_post_meta($postID, $count_key, true);
if($count==''){
$count = 0;
delete_post_meta($postID, $count_key);
add_post_meta($postID, $count_key, '0');
}else{
$count++;
update_post_meta($postID, $count_key, $count);
}
}
remove_action( 'wp_head', 'adjacent_posts_rel_link_wp_head', 10, 0);
/* #POPULER YAZILAR */

Ardından temanızda popüler yazıları göstermek istediğiniz kısıma aşşağıdaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır.

Listeleme Kodu

<h3>Popüler Yazılar</h3> <?php   $popularpost = new WP_Query( array( ‘posts_per_page’ => 12, ‘meta_key’ => ‘views’, ‘orderby’ => ‘meta_value_num’, ‘order’ => ‘DESC’  ) );   while ( $popularpost->have_posts() ) : $popularpost->the_post(); ?> // Kendinize özgü düzenlemek için buradan başlayın. <li><a href=”<?php the_permalink(); ?>” title=”<?php the_title(); ?>”><?php the_title(); ?>(<?php if(function_exists(‘the_views’)) { the_views(); } ?>)</a></li>

// Kendinize özgü düzenlemek için burada bitirin.

<?php endwhile; ?>

Bu işlermleri yaptıktan sonra artık sizde popüler yazıları listeleme özelliğini sitenize kazandırmış olacaksınız.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim. Sorun ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada iletişim sayfasından bana mail gönderebilirzini. Bir başka konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
Flexible WordPress Portal Teması
Hızlı ve Güvenli WordPress Nasıl Olur ?
WordPresste Kullanılmayan Resimleri Silmek
Optima Renkli WordPress Blog Teması – Responsive

“WordPress Popüler Yazıları Listelemek” üzerine 4 yorum

 1. Kaan dedi ki:

  Merhabalar. Yazınızı çok faydalı buldum. Ancak “kodları istediğiniz yere yapıştırırsınız” derken oradaki yeri anlamadım. Ben sidebarda göstermek istiyorum ancak sidebar kodlarımın neresine ekleyeceğimi bilmiyorum.

  Tam olarak o konuyu anlamış değilim..

  1. Ecancan dedi ki:

   Oncelikle yorumunuz icin tesekkur ederim. Istediginiz yere yapistirma konusuna gelecek olursak functions.php dosyasina yukaridaki kodu ekledikten sonra listeleme kodu adinda vermis oldugum kodu temaniza ozel bilsesen olusturarak o koflari o alana yapistirabilirsiniz. Yada wordpress bilrsenler kismindan ozel metin bilrsenini secerek bu kodlari orqya yapistirip calistirabilirsiniz. Ancak unutmayin ki bu kodu ekledikten sonra tasarimsal duzensizlik olabilir bu tasarim duzenlemesini lendiniz yapmanoz gerekmektedir temaya gore, listeleme kodunda sadece ve konuya ait link mevcuttur ayni zamanda one cikarilmis gorsel vs eklemek icin ise index.php sayfasinda kullanmis oldugunuz fonksiyonu kullanabilirsiniz. ayni sekilde konu ozeti icin de ayni sekilde bir uygulama yapabilirsiniz.

 2. fermayil dedi ki:

  gocam teşekür ederim çok güzel oldu

 3. yasin dedi ki:

  Merhaba Çoz Güzel Makale Herşeyi Yaptım ancak ben 5 adet yazı çıkmasını istiyorum bunu nerden ayarlıyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir