WordPresste Kullanılmayan Resimleri Silmek

Ecancan 29 Tem 2015 Wordpress 4.164  16

Hali hazırda herkesin mutlaka wordpress sistemi ile oluşturulmuş bir web siteleri mevcuttur. Ancak genel de kullanıcılar sitelerin uygun tema bulmak devamlı bir çok tema değiştirmektedirler. Bu temaların hepsini 1-2 gün kullanmaları ve kullandığı süre içerisinde içerik eklemeleri sırasında içeriğe eklediği resimler o temanın özelliğine göre kırpılıp temanın gerekli yerlerinde kullanılmaktadır. Kişide devamlı bu şekilde tema değişikliğinde bulunduğunda eski temaların o kırptıkları resimler sunucuda kalacaktır ve tema değiştiğinde o tür dosyalar maalesef silinmez. Bu gereksiz resimleri tek tek el ile silmek oldukça zordur ve içeriğiniz gerçekten sayılmayacak kadar çok ise bu durum imkansız hale gelir. İşte bu durumu ortadan kaldırmak ve sunucunuza gereksiz yük bindirmemek için size bu işlemi kolaylaştıracak bir eklenti sizin yardımınıza koşa koşa geliyor 🙂

Image Cleanup eklentsi ile bu işlemi kolaylaştırarak kolaylıkla gereksiz resimleri silerek sitenizi bu ağır yükten kurtaracaksınız. 

image-cleanup-01

 

image-cleanup-02

Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek alınız.

Image Cleanup Eklenti Kullanımı:

 • Eklenti adresine buradan ulaşarak eklentiyi bilgisayarına indirebilirsiniz yada wordpress sisteminizden eklenti ismi ile arama yaparak wordpress üzerinden kurulum yapabilrisiniz.
 • Eğer bilgisayarınıza indirdiyseniz eklentiyi ftp de plugins klasörnün içine atarak wordpress eklentiler kısmından eklentiyi aktif etmeniz gerekmektedir.
 • Temayı indirdikten sonra WordPress admin paneli > Araçlar > Image CleanUp bölümüne giriş yaparak Index Images linkine tıklayın.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra eklenti sizin ftp adresinizde bulunan ve temanın kullanmadığı gereksiz resimleri tespit ederek tüm ftp de bulunan resimleri kategoriler şeklinde ayrıştıracak.
 • Bu işlem sonuçlandığında gereksiz (kullanılmayan) resimler yukarıdaki sekmelerden Unreferenced unused images bölümünde listelenecek. Bu bölümden gereksiz resimleri rahatlıkla silebilirsiniz nacka bu resimlerken yineden dikkat etmenizde fayda var aksi haşde silindikten sonra geri dönüşü zor olabilir.
 • Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek almayı unutmayın.

 

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
Flexible WordPress Portal Teması
Hızlı ve Güvenli WordPress Nasıl Olur ?
Optima Renkli WordPress Blog Teması – Responsive
Teknobit Responsive WordPress Teknoloji Teması

“WordPresste Kullanılmayan Resimleri Silmek” üzerine 9 yorum

 1. Burak Şahin dedi ki:

  Az önce bu eklentiyi kullanayım dedim. Eklentinin çalışma mantığı şu şekilde: Temada önce çıkarılan görsel dışındakileri silme. Yani Eğer yazının içerisinde de öne çıkarılan görselin dışında bir görsel kullandıysak bu görseli de siliyor. Yani kütüphane’ye girdiğiniz zaman orada ki “Yüklenen yer” kısmı boş ise o resmi siliyor. Şimdi yedeğe aldığım resimleri geri yüklüyorum :/

  1. Ecancan dedi ki:

   🙁 evet hocam o sıkıntı var maalesef konuda tam belirtemedim galiba bunu.

 2. trimbox dedi ki:

  vaaay tam aradığım şeymiş gereksiz resimler var manuel silmek vakit kaybettiriyor

 3. Joseph dedi ki:

  Wordpres kurulmuş olan sitemde 86,000 resim var. Birkaç bini dışındakiler silinecek. Ftp’den uploads bölümünden aylık olarak bulunan klasörü sildim. Ama önizleme olarak hala duruyor. Yani benim silmem etkilemedi. Dediğiniz eklenti de 20,000’den fazla resimle uğraşacağını görünce fatal error verdi. Ne yapsam bilemiyorum?

  1. Ecancan dedi ki:

   İşiniz yaş hocam 🙂

  2. Baymak dedi ki:

   Teşekkürler gerçekten işime yaradı..

 4. pelinay dedi ki:

  Benim web sitemde uploads klasörü indeksleniyor. title alanında ise url yazıyor. İndekslenmesi sanırım iyi bir şey ama title sıkıntı. Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Ecancan dedi ki:

   Robots.txt dosyası hazırlayıp uploads klasörünü indexe kapatabilirsiniz. Veya resim eklerken resimlere düzgün bir title koyarsanız daha sağlıklı olur.

 5. Akif Turan dedi ki:

  Gerçekten çok kullanışlı bir eklenti. Zaman zaman kullanmakta fayda var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir