“WWW” Nedir, Anlamı ve Açıklaması

Ecancan 16 Oca 2015 İnternet ve Teknoloji 507  0

Merhaba değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim.”www“kısaltması World Wide Web‘ in baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçede bu kelime dizisi “Dünyayı Saran Ağ olarak ifade edilmektedir.

Bunu Yazma Nedenimiz

Peki bunu neden yazmak zorundayız yada tarayıcılar bunu neden otomatik her adresin başına ekliyor.Aslında bir web sitesi bir işletim sistemi olarak düşünün. Yani örnek veriyorum webmaster arkadaş bir tasarım yaptı bunu da kullanılabilinir bir şekilde kodladı işte bu kodlamalar aslında bizim yer sağlayıcımızın içindeki dosyalar arasında devamlı olarak geçiş yapmaktır.Mesela siz yeni bir harddisk aldınız ve bu harddisk’in içine bir sürü dosyalar yerleştirdiniz. Bu dosyaları karışık şekilde listelenecektir.İşte biz bu karmaşık dosyaları bir düzen haline sokmak, içindeki bilgileri düzgün bir şekilde sunmak ve herkese açık bir şekilde bunu göstermek istiyoruz herkesin kullanmasını ve okumasını istiyoruz işte bu sırada bazı araçlar ve bu araşların herkese açık olarak yayın yapmasını sağlayan bir değer ortaya çıkıyor. Yani anlayacağınız siz bir işletim sistemi yazdınız bunu programladınız tasarımını ayarüzünü çizdiniz bunu herkese açıkm yayınlamak istediğinizde www ifadesini kullanmak zorundasınız. Bu sizin bilgileriniz o sisteme bir den fazla kişinin aynı anda girmesini sağlar.İnternetin başıdır başı, internetin asıl adı.

Evet cümlelerim aşırı karmaşık oldu kusura bakmayın elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ahmet CAN {Ecancan}

Kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışan üniversite öğrencisi :)
Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri…

““WWW” Nedir, Anlamı ve Açıklaması” üzerine 3 yorum

 1. Okan dedi ki:

  Teşekkürler

  1. Ecancan dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Defansif Sürüş Teknikleri dedi ki:

  Teşekkürler, hoca sordu ve burdan okuyup cevapladım yararlı bir konu, blogunuzu yeni keşfettim makalelerinizi okumaya devam edicem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir